Nedostupné lieky

Je Váš liek naozaj nedostupný, alebo ako Vám môže pomôcť Váš lekárnik?

V súčasnosti sa Vám môže často stať, že liek, ktorý Vám predpíše Váš lekár nedokážete zohnať ani po návšteve či telefonickom oslovení viacerých lekární. Príčin nedostupnosti liekov je viacero, a častokrát ide o ich kombináciu. Už počas pandémie Covidu a následnej dodávateľskej krízy, ktorá zasiahla aj výrobcov účinných látok a hotových liekov začal byť problém s dostupnosťou určitých skupín liekov. Obmedzený spoločenský život a izolácia spôsobili zníženie tzv. kolektívnej imunity voči bežným ochoreniam. Po uvoľnení pravidiel a návrate spoločnosti do normálu sa prudko zvýšila chorobnosť čo zvýšilo dopyt po liekoch na bežné ochorenia (antibiotiká, lieky proti teplote a kašľu atp.). Výrobcovia na tento dopyt nestíhajú reagovať a aj to môže byť príčinou prečo Vám Váš liek nedokážeme my lekárnici zabezpečiť.

Aké sú Vaše možnosti?

  1. Pri návšteve lekárne Vám naši lekárnici preveria aktuálnu dostupnosť Vašich liekov. Pokiaľ nie je požadovaný liek skladom dokážeme ho zvyčajne do nasledujúceho pracovného dňa zabezpečiť. Vzhľadom k možnostiam ktoré prinieslo zavedenie elektronického receptu si môžete overiť dostupnosť Vášho lieku tiež cez web aplikáciu, telefonicky, prípadne mailom a liek si môžete takouto formou zároveň zarezervovať. Ušetríte si tak Váš drahocenný čas dvojitou návštevou lekárne.
  2. Podľa našej legislatívy by mal lekárnik zabezpečiť Váš liek do 48 hodín od návštevy lekárne. Často sa však stane, že nedokážeme zabezpečiť liek ihneď a na základe Vášho elektronického receptu Vám objednáme liek cez tzv. emergentný systém. Vyžaduje to trochu práce navyše, ale radi to pre Vás urobíme.
  3. Jednu účinnú látku často spracúva do podoby lieku viacero výrobcov. Áno, ide o tzv. generiká, u ktorých je rovnaká biologická dostupnosť a účinnosť deklarovaná a pravidelne kontrolovaná Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). V prípade, že Váš liek nie je dostupný, navrhne Vám lekárnik možnosť generickej zámeny. Generiká okrem toho, že pomáhajú rovnako ako liek, ktorý Vám predpísal lekár, dokážu ušetriť Vaše peniaze. Inými slovami môžete mať za menej peňazí rovnakú muziku.
  4. Ak nie je možná ani generická zámena, bude potrebné kontaktovať Vášho lekára a vysvetliť mu, že liečba, ktorú Vám odporučil nie je dostupná. Väčšina ochorení má v dnešnej dobe viacero možností ako sa s nimi vysporiadať. Bohužiaľ nie je v silách lekárnika zamieňať účinné látky, toto môže urobiť len Váš lekár.
  5. V dnešnej dobe sa častokrát stáva, že liek, ktorý nie je dostupný v našej krajine, je dostupný v inej z krajín EU. V prípade, že by ste mali záujem o nákup tohto lieku v inej krajine, budete potrebovať papierový recept od Vášho lekára (systémy elektronického zdravotníctva medzi jednotlivými krajinami EU zatiaľ nespolupracujú). S takto vystaveným receptom si môžete liek kúpiť v zahraničnej lekárni. Zvyčajne za liek zaplatíte jeho plnú sumu. Doporučujeme Vám vytvoriť fotokópiu originálu receptu a spolu s dokladom o zakúpení lieku požiadať Vašu poisťovňu o jeho úhradu. V prípade, že si úhradou nie ste istý, kontaktujte svoju poisťovňu vopred.

 

V prípade, že sa rozhodnete pravidelne využívať služby jednej lekárne, prípadne Vášho osobného lekárnika, je vysoká šanca, že sa k dostupnej liečbe dostanete rýchlejšie.

Text: PharmDr. Lukáš Bryndza

Zdieľajte s ostatnými

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *